Każdy fan kryminałów już dawno zapoznał się z twórczością Stiega Larssona i Henninga Mankella. Jednak tych dwóch niewątpliwie wybitnych autorów to nie wszystko, poza nimi jest bardzo wielu polskich, szwedzkich i norweskich pisarzy, tworzących doskonałe powieści detektywistyczne. Postanowiłem stworzyć krótką listę książek, które moim zdaniem powinien mieć w swojej kolekcji każdy szanujący się miłośnik kryminałów.

„O krok” – Henning Mankell

„O krok” to najlepszywedług wielu kryminałHenninga Mankella z komisarzem Kurtem Wallanderem.Mankell pisze swoje powieści w taki sposób, że czytelnik ma wrażenie, że uczestniczy w toczącym się śledztwie. Dodatkowo ma on zdolność tworzenia fascynujących i zaskakujących zagadek kryminalnych. Jego historie, także ta w „O krok” doskonale splatają się z codziennym życiem. Nie bez znaczenia jest to, że Mankella doskonale opisuje piękno szweckiej natury, będącej tłem dla fabuły.

„Nocna zamieć” – Johan Theorin

„Nocna zamieć” to wyjątkowa książka, która nie jest tylko kryminałem. To również doskonały horror i powieść psychologiczna. Johan Theorin jak nikt inny potrafi połączyć te wszystkie gatunki i stworzyć niesamowitą mrożącą krew w żyłach powieść. W „Nocnej zamieci” mamy wszystko, jest tu śmierć, miłość i ogromne emocje. Do tego wszystko to rozgrywa się w pięknej, ale i surowej scenerii północnej Olandii. Ta niesamowita opowieść jest obowiązkową lekturą dla wszystkich prawdziwych wielbicieli nie tylko skandynawskich kryminałów.

„Nie oglądaj się” – Karin Fossum

Karin Fossum jest powszechnie uznawana za „królową norweskich kryminałów”.  Jej powieści cieszą się ogromną popularnością.W Norwegii jestznaną powieściopisarką, nazywaną często „królową norweskiego kryminału”. Jej popularność zaczęła rosnąc wraz z pojawieniem się w 1995 roku opowiadania „Oko Ewy”. Książka ta zebrała bardzo dobre recenzje od krytyków i cieszyła się ogromnym powodzeniem wśród czytelników w Europie. Kolejne jej książki były również dobre i powtórzyły ten sukces.

„Nie oglądaj się” jest w opinii wielu osób najlepszą dotychczasową powieścią Karin Fossum. Jej akcja rozgrywa się w małym prowincjonalnym miasteczku, w który wszyscy doskonale się znają i wydawałoby się, że nic nie może się ukryć. Jednak pewnego dnia ginie tam kilkuletnia dziewczynka i młoda kobieta. Jak się później okazuje rozwikłanie tych zagadkowych śmierci nie jest łatwe.

„Wyścigi” Joanny Chmielewskiej

Na mojej krótkiej liście nie mogło zabraknąć miejsca dla książki królowej polskiego kryminału, Joanny Chmielewskiej. Spod jej pióra wyszło mnóstwo wybitnych książek między innymi: „Ślepe szczęście”, „Dzikie białko”, „Tajemnica” czy „Drugi wątek”.  Ja jednak chciałem polecić „Wyścigi”. W tej książce autora wplątuje swoją bohaterkę Joannę w morderstwo dokonane na torze wyścigów konnych.  Okazuje się, że w sprawę zamieszana jest również mafia. Książka trzyma w napięciu od pierwszej kartki aż do samego zakończenia. „Wyścigi” gorąco polecam każdemu, kto ceni dobry kryminał.

Przeczytaj też o najlepszych skandynawskich kryminałach.